Kata Naha-te

NAHA - TE

 

Techniky a historie karate procvičované ve městě Naha a jeho okolí je spojeno především se jmény Kanryo HIGAONNY nebo také Higashiony a jeho žáka Chojuna MIYAGIHO. Podle historie a legendy, Kanryo HIGAONNA přivezl kata z Číny, které se zde učil po mnoho let. K těmto původním kata přidal další Chojun MIYAGI. Jsou to : GEKISAI - ICHI, GEKISAI - NI a TENSHO. Gekisai formy obsahují i techniky ze Shuri-te, které Chojun Miyagi velice ctil. V moderních stylech vycházejících z Naha-te nalezneme mnoho dalších kata, která však pro pochopení technik Naha-te nemají zásadní význam.

 

Základní formou pro Naha styl je SANCHIN. Tato kata obsahuje posilovací a dýchací techniky. Protože zdůrazňuje dýchání, je velice snadné rozpoznat karateka ze Shuri a Naha. Naha studenti byli pevnější a měli většinou střední postavu. Samozřejmě že dnes již není kladen takový důraz, ale faktem zůstává, že student s menší hmotností jen velice těžko uspěje v těchto formách. Je nutné dbát na správné dýchání tak, aby se vzduch dostal v těle co nejníže. Tím se zároveň posiluje nejen postoj, ale i ostatní techniky. Tím se ze Sanchin formy stává jedna z nejobtížnějších forem v karate tréninku. Zvládnutí Sanchin kata skutečně vyžaduje velké úsilí a jen málo studentů je ochotno tuto snahu podstoupit.Dále je zde ještě jeden důležitý poznatek. Bez dobrého zvládnutí Sanchin, budete mít problém i s ostatními formami v Naha stylu.

 

Střední úrovní Naha je SESAN a SANSERU, další je pak SEPAI a KURURUNFA. Nejvyšší forma je kata SUPARINPE. Tato forma v podstatě používá krátké blokování a má rozdílné techniky při otáčení. Shuri styl používá zádní nohu pro otáčení, zatímco Naha styl používá přední nohu.

 

UNSU, NISESHI a SOCHIN přivezl na Okinawu z Číny ARAKAKI, který cvičil Naha-Te. Historicky jsou tedy tyto kata původem z Naha. Když se ale Arakaki vrátil z Číny do Naha, Higaonnův styl byl v Naha již více populární. Je to velice zajímavé, nicméně jsou tyto kata více populární v Shuri stylu. Například kata UNSU, je dnes považována za nejvyšší kata stylu Shotokan-ryu, který využívá výhradně Shuri a Tomari techniky.

 

I když se Naha kata se zdají být formou shodné s ostatními, je mezi nimi skutečně velký rozdíl. Již samotné provedení by mělo napovídat jak obtížné je se pohybovat v těchto kata. Je pak na každém adeptovi jak se s tímto faktem vyrovná. Pro pochopení významu Naha formy v sebeobraně, je nutné těmto formám věnovat podstatně více času než je tomu u ostatních provedení.

 

I u Naha kata však zapracoval čas a původní ortodoxní formy začaly být modifikovány. Dnes je zřejmý rozdíl v provedení japonského Goju-ryu a v provedení okinawského ortodoxního Goju-ryu. Hlavní postavou v těchto změnách je Gogen Yamaguchi, který později v Japonsku vytvořil tzv. Goju-kai. Co dobrého tyto změny přinesou do společnosti karate samozřejmě ukáže až čas.

O kata Ryurei-ryu a Kojo-ryu nelze diskutovat, protože jsou opravdu zvláštní.