20. století: Moderní styly karate-dó

Je důležité si pamatovat, že moderní pojetí stylů karate vychází jen z posledních 100 let. Nicméně tyto styly mají základní důležitý bod v historickém stanovisku. Všechny tyto styly přicházejí a čerpají ze čtyř základních míst: Shuri, Naha, Tomari a Číny. Ačkoliv různé karate styly mají vyznavače po celém světě, tato kapitola se zaměřuje na hlavní styly karate, které jsou na Okinawě a v Japonsku.
V podstatě jsou zde čtyři hlavní styly. Kromě těchto populárních stylů jsou na Okinawě a v Japonsku známé také méně důležité styly, které mají důležitou úlohu v historii karate. Jedná se o tyto styly:

 

OKINAWSKÉ STYLY

JAPONSKÉ STYLY

- hlavní

 

- hlavní

 

SHORIN - RYU ( KOBAYASHI ) SHOTOKAN - RYU
SHORIN - RYU ( MATSUBAYASHI ) WADO - RYU
GOJU - RYU SHITO - RYU
UECHI - RYU
GOJU - RYU


- méně známé

 


- méně známé

 

MOTOBU - RYU SHINDOJIMEN - RYU
SHORIN - RYU (SUKUNAIHAYASHI) NIPPONKENPO - RYU
SHORINJI - RYU TOON - RYU
CHUBUSHORIN - RYU KENYU - RYU
NANBUSHORIN - RYU UECHI - RYU
MATSUMURASHORIN - RYU GENSEI - RYU
ISSHIN - RYU SHORIN - RYU ( KOBAYASHI )
RYUEI - RYU ISSHIN - RYU
KOJO - RYU CHITO - RYU
SHITO - RYU KUSHIN - RYU
KUSHIN - RYU YAMATO - RYU
ISHIMINE - RYU SHORIN - RYU ( MATSUBAYASHI )
TOYAMA - RYU SHORIN - RYU ( SUKUNAIHAYASHI )

 

Nakonec bych vám přiblížil, jak se dostalo karate do USA. První záznam karate učitele cestující do USA bylo, když Kentsu Yabu jel v roce 1920 do Los Angeles na pozvání svého syna. Je nejasné, zda Yabu učil nebo předváděl nějaké ukázky v této době. Avšak Yabu se vrátil zpět po 7 letech a předváděl zde na základní škole v tzv.“malém Tokiu“.  Na své cestě zpět na Okinawu se zastavil na Hawaii, kde byl jen krátký čas.

 

V roce 1934 Yokokujihosha (novinová agentura) pozvala Miyagiho, aby přijel a udělal ukázky na Hawaii. V roce 1939 se Miyagi vrátil na Hawai a učil zde několik let. Po 2. Světové válce v roce 1953 (červen) USAF pozvaly japonské mistry bojového umění, aby předvedli ukázky ve státech. Přijeli tři karatisté a to: Isao OBATA, Toshio WATANABE a Hidetaka NISHIYAMA. Tři měsíce zde pobývali a předváděli ukázky.

 

Po návratu z USA Tsutomu OSHIMA později emigroval do USA. V roce 1955 se usadil v kalifornii  a začal vyučovat. V této době zde pokračoval s výukou. Byl to první zaznamenaný případ výuky karate v USA. Učitelé, kteří následovali Oshimu jsou:

 

Masami TSURUOKA, 1957, Toronto, Kanada

Yoshiaki AJARI, 1957, San Francisco,CA

Hirokazu KANAZAWA, 1960, Hawai

Teruyuki OKAZAKI, 1960, Philadelphie

Tekayuki MIKAMI, 1960, Metairie,LA

Hidetaka NISHIYAMA, 1961, Los Angeles

Seijiro KOYAMA, 1965, Arizona

Katsuya KISAKA, 1965, Trenton,NJ